26
грудня
2017

Попередні підсумки цьогорічного польового сезону

Попередні підсумки цьогорічного польового сезону: дослідження Опішненського городища та Глинського археологічного комплексу на Полтавщині (керівник – науковий співробітник Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України, канд. іст. наук Юрій Пуголовок)

У червні-липні 2017 року відбулися археологічні дослідження городища в Опішному та Глинського археологічного комплексу слов’яно-руської доби поблизу с. Глинське Зіньківського району Полтавської області. В результаті розкопок в Опішному виявлено досить репрезентативну добірку знахідок, більшість серед яких складають вироби з глини. У матеріалах з розкопу виділяється місцева ліплена кераміка та виготовлена на гончарному крузі, імпортний тарний посуд та фрагменти мініатюрних посудин. Окрім кераміки, виявлені кістяні проколки та залізні вироби: фрагменти ножів та деталі спорядження воїна (?) чи коня – це масивний язичок від пряжки та сагайдачний гак (?). Площа дослідженої ділянки 40 кв м., в її межах виявлено стовпові ямки, що пов’язуються з конструкцією огорожі садиби.

На Глинському археологічному комплексі роботи велися в межах Великого городища, на якому був закладений розкоп площею 12 кв. м. Розкопками виявлено частину заглибленого житла із кубоподібною глиняною піччю. На дні споруди виявлено частину битого жаровні та розвали ліплених горщиків. Звідси походять фрагменти вудил, уламок леза сокири, черешок від стріли, глиняне кружало, фрагмент мініатюрної посудини, виявлений в завалі печі. Особливістю керамічного комплексу є відсутність гончарної давньоруської кераміки та наявність форм так званого «волинцевоподібного» посуду. Попередньо комплекс датується першою половиною ІХ ст.
Окрім польових робіт, учасники розкопок були задіяні у роботі Першого міжнародного літнього практикуму з археологічної керамології. Особливістю Практикуму стало залучення фахівців із провідних наукових, музейних та навчальних установ України, які прочитали більше 20 лекцій з археології, керамології, палеоґрунтознавства, музеєзнавства, реставрації та консервації кераміки. Студентів-археологи долучилися до експериментальних студій, здобули навички роботи за гончарним кругом, долучилися до зйомок навчального відеофільму про археологічну кераміку.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

«Наука потрібна народу.

Країна, яка її не розвиває,

неминуче перетворюється в колонію»

Фредерік Жоліо-Кюрі

 

"Ми фiнансуємо науку не тому, що багатi, 
а ми багатi тому, що фiнансуємо науку" 
Рональд Рейган,
40-й президент США
 
"«Ставлення до науки
і культури є, 
було і буде мірилом українськості влади»" 
Ярослав ЯЦКІВ,
академік НАН України

Хмарка тегів

Наші партнери

Відвідувачі

free counters