11
серпня
2015

П’ятий польовий сезон у Глинському: відкриваючи історію післямонгольської доби

Завершився черговий польовий сезон на Глинському археологічному комплексі національного значення. Розкопки здійснено експедицією Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України, за підтримки ГО «Останній бастіон». До археологічних досліджень залучалися студенти-практиканти СумДПУ, фахівці Інституту археології НАН України, члени Полтавського обласного відділення ВГО «Спілка археологів України» і волонтери.
Польові роботи завершено, попереду чекає кропітка лабораторна праця, однак вже можна окреслити попередні результати з огляду на здобутки археологічної експедиції.
Розкопки охопили територію пам’ятки, що зазнала значного руйнування, спричиненого самовільним видобутком піску, і головне – мінімізували його негативні наслідки.
Досліджено низку виразних житлових і господарських споруд, що датуються серединою Х – кінцем XIV ст., зокрема кузню. Отримано унікальну колекцію зразків глиняного посуду, різноманітних предметів з кістки, каменю, металів, у тому числі й персональних прикрас, що після камеральної обробки поповнять державний музейний фонд України.
Крім решток матеріальної культури, під час розкопок зафіксовано сліди страшних подій на землях України-Руси після монгольської навали, про що красномовно свідчать людські поховання в житлах та поруч із ними. Це спричинило прийняття спільного рішення науковців та громади про перепоховання виявлених жертв та встановлення пам’ятного знаку на місці цих трагічних подій, які відбулися після поразки Великого князя Вітовта на Ворсклі 1399 року.
Окрім пам’яткоохоронних та наукових заходів, значну увагу приділено навчальним студіям. У формі вільного спілкування студентів із фахівцями-археологами молодь набула навичок польових археологічних досліджень, а також фахових знань щодо археологічної типології, класифікації та хронології на прикладах виявлених матеріалів. Також студенти ознайомилися з методами флотації та промивання як частини археологічних досліджень і принципами застосування новітніх GIS-технологій у сучасній археології. Власноруч виймаючи із землі давні речі, а не розглядаючи їх у вітринах музеїв, студенти мали змогу доторкнутися до повсякдення наших предків та отримати неоціненний досвід пізнання власного історичного минулого й осягнення свого місця в ньому.
Традиційним завершенням сезону стала урочиста посвята студентів у археологи й обов’язкова консервація розкопу. Попри те, що літо в розпалі, на науковців чекають нові дослідження. З Глинським археологічним комплексом ми не прощаємось, а кажемо: до наступного польового сезону!

Юрій Пуголовок,
кандидат історичних наук

Додати коментар

Захисний код
Оновити

«Наука потрібна народу.

Країна, яка її не розвиває,

неминуче перетворюється в колонію»

Фредерік Жоліо-Кюрі

 

"Ми фiнансуємо науку не тому, що багатi, 
а ми багатi тому, що фiнансуємо науку" 
Рональд Рейган,
40-й президент США
 
"«Ставлення до науки
і культури є, 
було і буде мірилом українськості влади»" 
Ярослав ЯЦКІВ,
академік НАН України

Хмарка тегів

Наші партнери

Відвідувачі

free counters