«Храми землі нашої: Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Малих Будищечках»

   2007 року на офіційному рівні відзначалося 120-річчя церкви Різдва Пресвятої Богородиці у селі Малі Будища Зіньківського району Полтавської області. До цієї дати у видавництві «РІК» 2006 року вийшла моя книга «Храми землі нашої: Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Малих Будищечках». У ній висвітлюється історія храмів, які почергово існували протягом понад трьохсот років у нашому селі. Розповідається про людей, які були причетними до місцевого церковного життя: священиків, паламарів, старост, регентів та ін. Окремі сторінки книги відведені  історії дореволюційних освітніх закладів села. У ній також публікується чимало цікавих фотографій та документів.

   Книга присвячена пам`яті Івана Андрійовича Герасименка – колишнього церковного старости, знаменитого малобудищанського гончаря першої половини ХХ століття.

   Малі Будища свого часу було відомим гончарним селом у окрузі.  За кількістю гончарів  серед осередків колишнього Зіньківського повіту воно поступалося лише столиці українського гончарства Опішному.

   Цікаво, що саме настоятель малобудищанського храму Михайлець залишив для нащадків опис гончарства села початку 1880-х років. Чимало місцевих гончарів у різні історичні періоди мали відношення до церкви. Ще наприкінці ХІХ століття старостами були відомі тогочасні малобудищанські гончарі Адам Герасименко та Павло Пічка, в другій половині 1940-х років – Іван Герасименко. У 1920-х роках членами церковної ради були гончарі Омелян Герасименко, Іван Оленич, Іван Ширай, Атанас Борисенко, Атанас Дацінька. Всі вони за це були позбавлені виборчих прав.

   Їхні імена, як і імена сотень інших людей, згаданих у книзі, збережені для історії назавжди. 

 

молодший науковий співробітник

Інституту керамології,

кандидат історичних наук

Віктор Міщанин 

Тур в Египет.

Додати коментар

Захисний код
Оновити